Zakladatelky

Zuzana "Kayla" Pechová

Jsem generalistka na všechno kolem kyberbezpečnosti. V oboru jsem už skoro deset let, ale v počítačích se hrabu málem třicet. Vystudovala jsem telekomunikace, ale po letech jsem z nich vyrostla a zjistila, že mě mnohem víc baví nastavovat celkově věci tak, aby dobře fungovaly a byly bezpečné - a přešla jsem do kybernetické bezpečnosti. Mám za sebou vedení několika týmů, většinou se starajících o celkovou bezpečnost firem, nebo o technické zázemí pro bezpečnost. Aktuálně pracuji v oboru jako architektka.

Strašně mě baví technika, sci-fi a fantasy, takže mám kromě práce i spoustu s IT příbuzných koníčků. První linux jsem si oťukala před dvaceti lety a dnes je to už dávno můj hlavní systém, umím skriptovat a programovat, sem tam bastlit, ráda se ve všem vrtám a hledám optimální nastavení.

S pomocí CyberLadies chci pomáhat všem ženám a dalším málo zastoupeným skupinám, aby se IT a bezpečnosti nebály*i. Aby nezažívaly*i stereotypní ústrky a podceňování jen pro to, kým jsou. Aby se uměly*i prosadit, aby si měly*i s kým povídat, kde se vykřičet, kde se dál vzdělávat a posouvat.

Markéta "Coughey" Gregorová

Jsem aktivistka. Od mládí vymýšlející projekty a přidávající se do týmů, které pracují na tématech zlepšujících stav naší společnosti. Svou pracovní kariéru jsem při studiu humanitního oboru – ano, i takové členky CyberLadies zde jsou! :) – mezinárodních vztahů a evropských studií zahájila v technické pozici: jako testerka webových aplikací. Pak jsem začala zkoumat, jaká práce ocení můj skillset a jakou práci naopak docení má duše (a vystudovala ještě navíc bezpečnostní studia, abych zkrotila imposter syndrom).

Momentálně jsem tak zakotvila v praktické aplikaci aktivismu, politice, a tam si uvědomila s největší intenzitou, jak bolestně málo pozornosti se věnuje v těchto kruzích novým technologiím a jak nám mohou jako společnosti pomoci rozvíjet se, ale i nás ohrozit. A tak mi pod rukama prošla za ty čtyři roky v Evropském parlamentu teď již řádka evropské legislativy ke kyberbezpečnosti, a měla jsem tak možnost poodhalit, kde jsou naše mezery.

CyberLadies v mých očích nemají tyto mezery lepit, na tom ať si máknou firmy a politici (ano, dávám si vícepráce!). CyberLadies je vkládání srdce do něčeho, co už má sice solidně rozběhlý mozek, ale nám to nestačí a chceme od cyber prostoru víc.

Eliška "ch33s3" P.

Jsem analytička kybernetických hrozeb a vyšetřovatelka. Můj každodenní chleba je prokousávat se útrobami internetu a sbírat informace o tom, jak operují kyberútočníci - abych pomáhala stavět obranyschopné systémy ještě než k útoku dojde... anebo abych už při incidentu zjistila, kdo a proč se nám to tu v systému zrovna vrtá.

Poslední dobou se živím tím, že stavím interní program cyber threat intelligence pro jednu herní firmu. Když jsem ale ke kyberbezpečnosti poprvé přičichla před nějakými deseti lety (tehdy ještě na nejlepší cestě stát se zpravodajskou analytičkou se specializací na organizovaný zločin na Sinajském poloostrově...), vůbec mě nenapadlo, že mě kyber jednou bude živit. Rok se s rokem sešel, a já se přes různé práce v nejrůznějších strukturách, veřejných i soukromých, národních i mezinárodních, nakonec až po uši ponořila do tohoto akčního a zábavného oboru - kde jsem s radostí zjistila, že kyberbezpečnost zdaleka není jen pro technicko-technické kluky, ale i pro holky, co se stejně jako já rády cpou tam, kde "přece nemají co dělat".

A tuhle radost a nadšení chci předávat dál 🐱